Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-27

OCHRONA PRZED ZWOLNIENIEM PRZYSZŁEJ MATKI

Ochrona stosunku pracy przyszłej matki w przypadku zapłodnienia in vitro rozpoczyna się najwcześniej w momencie transferu zapłodnionej komórki jajowej do ciała kobiety.

Agnieszka Bolesta-Borkowska

Kwestia zapłodnienia in vitro jest bardzo wrażliwa społecznie w wielu państwach Unii Europejskiej. Wynika to z różnej tradycji i z różnych systemów wartości w poszczególnych krajach. Jednak to nie kwestie etyczne czy medyczne stały się przedmiotem orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich (ETS), ale kwestia ochrony stosunku pracy pracownicy poddającej się zabiegowi zapłodnienia in vitro, a konkretnie momentowi, w którym rozpoczyna się ta ochrona.

W tej kwestii zasadnicze znaczenie ma dyrektywa Rady 92/85/EWG z 19 października 1992 r. w sprawie wprowadzenia środków służących wspieraniu poprawy w miejscu pracy bezpieczeństwa i zdrowia pracownic w ciąży, pracownic, które niedawno rodziły, i pracownic karmiących piersią. Na jej tle ETS orzekał w sprawie C-506/06 Sabine Mayr przeciwko Bäckerei und Konditorei Gerhard Flöckner OHG.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00