Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-02-09

Wynagrodzenia 2008

Elżbieta Lisowska-Judasz

WSTĘP

Wynagrodzenie za pracę jest nierozerwalnie związane z istnieniem stosunku pracy. Stosunek pracy, jako stosunek o charakterze zobowiązaniowym, nie może zostać nawiązany przy założeniu, że pracownik zobowiązuje się do nieodpłatnego świadczenia pracy.

Zgodnie z postanowieniami art. 22 § 1 k.p. przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

Wynagrodzenie za pracę jest istotnym i koniecznym elementem każdego stosunku pracy niezależnie od podstawy jego nawiązania.

Praca zgodnie z przepisem art. 24 zd. 1 Konstytucji RP (DzU nr 78, poz. 483 ze zm.) znajduje się pod ochroną Rzeczypospolitej Polskiej. Ochrona pracy ze strony państwa to m.in. gwarancja ustawowego ustalania minimalnej wysokości wynagrodzenia za pracę. Postanowienie to zostało rozwinięte w art. 65 ust. 4 Konstytucji RP, w myśl którego państwo ma ustalać minimalną wysokość wynagrodzenia za pracę oraz ustalać sposób jej wyliczania.

ZAGADNIENIA OGÓLNE

Wynagrodzenie za pracę jest świadczeniem, które pracodawca obowiązany jest spełniać na rzecz pracowników stosownie do rodzaju, ilości i jakości wykonywanej pracy oraz posiadanych przez nich kwalifikacji.

Na pojęcie wynagrodzenia za pracę składa się określony zespół cech odróżniających je od innych świadczeń przysługujących pracownikowi w związku ze świadczoną przez niego pracą, niemających jednak charakteru wynagrodzeniowego.

Na podstawie przepisów Kodeksu pracy można wyróżnić następujące cechy prawne wynagrodzenia za pracę:

l jest to świadczenie ze stosunku pracy. Poza stosunkiem pracy nie występuje, a jednocześnie jest ono elementem koniecznym tego stosunku. Jest to świadczenie spełniane przez pracodawcę w celu wykonania zobowiązania wynikającego ze stosunku pracy;

WAŻNE!

Nie stanowi wynagrodzenia za pracę (w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy) zapłata za wykonanie określonej pracy w ramach umowy cywilnoprawnej (np. umowy zlecenia, umowy o dzieło).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00