Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-09-01

Ochrona wynagrodzenia

Wypłata wynagrodzenia, które niejednokrotnie w polskich realiach stanowi podstawę do zapewnienia bytu dla całej rodziny pracownika, jest podstawowym obowiązkiem pracodawcy i podlega szczególnej ochronie prawnej.

Katarzyna Sęktas

Praca oprócz satysfakcji i samorealizacji zapewnia pracownikowi przede wszystkim źródło utrzymania. Godziwe wynagrodzenie pełni również funkcję motywacyjną, toteż dzięki niemu pracodawca zapewnia sobie lepszą wydajność i większe zaangażowanie pracownika.

Przepisy kodeksowe nie definiują terminu „wynagrodzenia za pracę”. Poprzez ich interpretację można jednak próbować stworzyć charakterystykę pojęcia „wynagrodzenia” przyjmując, że wynagrodzenie to obowiązkowe świadczenie pracodawcy wypłacane okresowo za wykonaną przez pracownika pracę w zależności od jej rodzaju, ilości i jakości (art. 78 § 1 k. p.). W literaturze prawa pracy ochronę wynagrodzenia definiuje się jako ogół środków przewidzianych w obowiązujących przepisach, których celem jest zabezpieczenie pracownika przed utratą, bezprawnym obniżeniem lub nieterminową wypłatą należnego zarobku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00