Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-04-14

UPRAWNIENIA PRACOWNIKÓW ZWIĄZANE Z RODZICIELSTWEM

• warunki zatrudniania kobiet

Magdalena Kasprzak
• prawa i obowiązki pracownicy w ciąży
• skrócenie urlopu macierzyńskiego
• podjęcie zatrudnienia podczas urlopu wychowawczego
Obowiązujące przepisy prawa pracy, biorąc pod uwagę szczególną rolę macierzyństwa i późniejszej opieki nad dzieckiem, otaczają kobiety, jak również i inne osoby sprawujące taką opiekę, szczególną ochroną.
Obecnie mamy do czynienia z tendencją zwiększania uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem, co mogliśmy chociażby zaobserwować po ostatnich zmianach w Kodeksie pracy, dotyczących wydłużenia okresów urlopów macierzyńskich czy zmian w zasadach udzielania urlopów wychowawczych. Szczególna ochrona pracownic w ciąży oraz innych pracowników sprawujących opiekę nad dzieckiem to jednak nie tylko prawo do urlopów macierzyńskich i wychowawczych, to również szczególna ochrona rodzaju i warunków świadczonej przez nich pracy, trwałości stosunku pracy oraz możliwość kontynuowania aktywności zawodowej po powrocie do pracy.
Korzystanie z tej ochrony budzi jednak często wiele wątpliwości wśród pracowników i pracodawców. Poniższe opracowanie ma na celu wyjaśnienie i przybliżenie uprawnień i obowiązków zarówno pracodawców, jak i pracowników związanych z rodzicielstwem.
Warunki zatrudniania kobiet
Przepisy Kodeksu pracy przewidują podstawowe ograniczenia związane z warunkami, w jakich mogą być zatrudnione kobiety. Nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych dla zdrowia (art. 176 k.p.).
Zasada ta nie ogranicza się tylko do kobiet w ciąży lub karmiących dziecko, dotyczy wszystkich zatrudnionych kobiet.
WAŻNE!
Zakaz zatrudniania kobiet przy pracach wzbronionych jest adresowany do pracodawcy i do pracownicy, ma on charakter bezwzględnie obowiązujący, co oznacza, że zakaz ten nie może zostać uchylony nawet za jej zgodą.
Kobietom skierowanym do prac wzbronionych, oprócz prawa odmowy wykonania polecenia, przysługuje na podstawie art. 22 § 1 k.p., w związku ze wspominanym art. 176 § 1 k.p., prawo żądania zatrudnienia na stanowiskach pracy, które nie są kobietom wzbronione.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00