Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-02

Pracownicy uczelni

Nowe uwarunkowania gospodarcze spowodowały powstanie wielu nowych uczelni wyższych, zwłaszcza niepublicznych. Obowiązujące od 1990 r. przepisy ustawy o szkolnictwie wyższym nie przystawały do zaistniałej rzeczywistości rynkowej.

Joanna Skrobisz
Zaistniałe zmiany spowodowały konieczność wydania nowych przepisów prawa, które w pełni regulowałyby tę problematykę. Ustawa z 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (DzU nr 164, poz. 1365 ze zm.) określa status prawny nauczycieli akademickich i ma zastosowanie zarówno do publicznych, jak i niepublicznych szkół wyższych. Z uwagi na to, że ustawa w sposób kompleksowy uregulowała stan prawny nauczyciela akademickiego, Kodeks pracy stosuje się tylko do spraw, których nie unormowano jej przepisami.
Ustawy nie stosuje się jednak do nauczycieli szkół wyższych i wyższych seminariów duchownych prowadzonych przez kościoły i związki wyznaniowe, z wyjątkiem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pracownikami uczelni w myśl tej ustawy są nauczyciele akademiccy i pracownicy niebędący nauczycielami akademickim.
Wśród nauczycieli akademickich wyróżnia się:
• pracowników naukowo-dydaktycznych,
• pracowników dydaktycznych,
• pracowników naukowych,
• dyplomowanych bibliotekarzy oraz dyplomowanych pracowników dokumentacji i informacji naukowej.
Ustawa określa wymagania, jakie musi spełniać osoba, która ubiega się o zatrudnienie w uczelni wyższej na stanowisku nauczyciela akademickiego.
Podstawowym warunkiem, jaki należy spełnić, jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji, określonych ustawą. I tak np.: stanowisko profesora zwyczajnego może zajmować osoba, która posiada tytuł naukowy profesora, a stanowisko profesora nadzwyczajnego osoba posiadająca stopień naukowy doktora habilitowanego lub tytuł naukowy profesora. Na stanowisku profesora wizytującego może być zatrudniona osoba będąca pracownikiem innej uczelni, która posiada stopień naukowy doktora habilitowanego lub tytuł naukowy profesora.
Jednak statut uczelni może określać dodatkowe wymagania i kwalifikacje zawodowe osób zatrudnianych na stanowiskach pracowników naukowo-dydaktycznych i naukowych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00