Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-04-29

Ewidencja czasu pracy - godziny nadliczbowe

Pracodawca ma obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalania jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Dotyczy to także prowadzenia właściwej dokumentacji w spawach związanych z pracą w godzinach nadliczbowych.

Beata Superson-Polowiec
Tomasz Pogoda
sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach
Obecna sytuacja na rynku pracy sprawia, że pracodawcy powierzają pracownikom coraz to więcej nowych obowiązków. Wykonanie ich w normalnym czasie pracy w wielu przypadkach jest niemożliwe, stąd pracownicy w obawie o utratę pracy pracują w godzinach nadliczbowych, które nie są jednak ewidencjonowane ani dodatkowo wynagradzane. Dopiero w momencie powstania konfliktu na linii pracownik - pracodawca i związanego z nim rozwiązania stosunku pracy pracownicy występują na drogę sądową w celu dochodzenia zaległych roszczeń.
Przypomnijmy, że pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy.
Praca w godzinach nadliczbowych dopuszczalna jest tylko w razie:
•  konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
•  szczególnych potrzeb pracodawcy.
Brak ewidencji czasu pracy
W wyroku z 5 maja 1999 r. I PKN 665/98 Sąd Najwyższy uznał, że niemożność ścisłego ustalenia wysokości wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych nie uzasadnia oddalenia powództwa.
Stan faktyczny i orzeczenia sądów
Powód w pozwie złożonym zażądał nakazania pracodawcy sprostowania świadectwa pracy oraz zasądzenia na rzecz powoda wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, wynagrodzenia chorobowego, odprawy pieniężnej oraz ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Praca w pozwanym przedsiębiorstwie rozpoczynała się o godzinie 7.00 i trwała do godziny 15.00. W pewnych okresach czas pracy powoda przekraczał 8 godzin na dobę. Za pracę w wolne soboty, niedziele i święta oraz za pracę w godzinach nadliczbowych powód korzystał ze skróconego czasu pracy w innych dniach. U strony pozwanej nie był prowadzony rejestr godzin nadliczbowych, powód z własnej inicjatywy wpisywał swoje godziny pracy do dziennika brygadzisty polowego. Z dziennika wynikała liczba dni wolnych od pracy, wykorzystanych przez powoda za pracę w wolne soboty oraz za godziny nadliczbowe. W sierpniu przedłożył wykaz przepracowanych godzin do podpisu przełożonemu, który potwierdził zapisy bez ich uprzedniej kontroli. Przełożony nie wydawał powodowi polecenia pracy w godzinach nadliczbowych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00