Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-02-04

Umowy dotyczące zakazu konkurencji

Wzrost konkurencji niemalże w każdej dziedzinie powoduje, że coraz istotniejsze dla pracodawców staje się odpowiednie zabezpieczenie przed działaniami konkurencyjnymi zatrudnionych pracowników. Oznacza to również większe zainteresowanie unormowanym w Kodeksie pracy zakazem konkurencji.

Ryszard Sadlik
sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach
• Działalność konkurencyjna jako przyczyna wypowiedzenia
• Odszkodowanie dla pracodawcy
• Kara umowna
• Odstąpienie od umowy
Umowa o zakazie konkurencji może obowiązywać zarówno w czasie trwania, jak i po ustaniu stosunku pracy.
Zakaz konkurencji w czasie trwania stosunku pracy unormowany jest w art. 1011 § 1 k.p., który stwierdza, że w zakresie określonym w odrębnej umowie pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. Na podstawie umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy pracownik, niezależnie od podstawy nawiązania stosunku pracy (czyli niezależnie, czy jest to umowa o pracę, powołanie, wybór, czy umowa spółdzielcza), zobowiązany jest do niepodejmowania działalności konkurencyjnej w stosunku do działalności swojego pracodawcy.
Natomiast z pracownikami mającymi dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, możliwe jest zawarcie umowy o zakazie konkurencji także po ustaniu stosunku pracy. Jednak w umowie takiej musi być określony czas obowiązywania zakazu oraz wysokość odszkodowania należnego pracownikowi od pracodawcy. Odszkodowanie to zgodnie z art. 1012 § 3 k.p. nie może być niższe niż 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu. Warto podkreślić, że zobowiązanie pracownika z tej umowy wygasa, w razie gdy pracodawca nie wywiązuje się z obowiązku wypłaty odszkodowania lub gdy ustanie przyczyna uzasadniająca trwanie tego zakazu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00