Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-01

Dane służbowe

Rozpowszechnianie danych służbowych pracowników często nie leży w interesie pracodawców mimo przyznanej im w tym zakresie swobody. Praktyka zmusza ich do ograniczeń w zakresie ujawniania danych służbowych.

Julia Kamińska
prawnik współpracujący z JDS Consulting
Mijają właśnie dwa lata od wydania wyroku Sądu Najwyższego z 19 listopada 2003 r. (I PK 590/02, OSNP 2004/20/351), w którym jednoznacznie rozstrzygnięto kwestię możliwości wykorzystywania przez pracodawcę tzw. danych służbowych pracownika.
Nie ma już dzisiaj wątpliwości, iż takie informacje o pracowniku, jak jego imię i nazwisko, służbowy adres e-mail, czy też służbowy numer telefonu, ściśle związane z życiem zawodowym pracownika, mogą być ujawnianie, rozpowszechnianie przez pracodawcę także bez zgody osoby, której one dotyczą. Należy zauważyć, że w tym samym orzeczeniu Sąd Najwyższy stwierdził, iż „(...) ujawnienie przez pracodawcę nazwiska pracownika musi być usprawiedliwione celem działania pracodawcy, łączącym się z jego zadaniami i obowiązkami związanymi z prowadzeniem zakładu, musi być niezbędne oraz nie może naruszać praw i wolności pracownika”.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00