Data publikacji: 13.08.2005
Kontrowersje wokół pakietów socjalnych
Gdy inwestor nabywa jedynie udziały w prywatyzowanej lub upadłej firmie, nie staje się pracodawcą dla zatrudnionych tam osób. Pakiet socjalny zawarty między związkami a inwestorem nie będzie w takim wypadku źródłem prawa pracy.
Michał Culepa
Na wokandę Sądu Najwyższego trafiły jednocześnie dwie sprawy dotyczące zawieranych coraz częściej przez inwestorów tzw. pakietów socjalnych, tj. umów między inwestorem a związkami zawodowymi, działającymi w przejmowanym zakładzie.
Umowa socjalna nie jest aktem prawa pracy (wyrok z 25 maja 2005 r., I PK 228/04)
W pierwszej sprawie Krzysztof B. domagał się od swojego byłego pracodawcy - Fabryki Papieru S.A. w M. w upadłości zapłaty odszkodowania z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę. Umowa socjalna zawarta z inwestorem strategicznym przewidywała bowiem, że zatrudnienie w zakładzie przejmowanym nie może ulec zmniejszeniu w ciągu 24 miesięcy od zawarcia tej umowy, co nastąpiło w lutym 2002 r. Umowa gwarantowała wszystkim zwolnionym z pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy odszkodowanie w wysokości 20-krotności miesięcznego wynagrodzenia.