Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-05-07

Poradnik dla służb socjalnych. Fundusz a koszty podatkowe

Beata Kaczmarek
Joanna Skrobisz
Odpisy podstawowe, jak i zwiększenia uregulowane w ustawie o funduszu socjalnym obciążają koszty działalności pracodawcy. Nie oznacza to jednak, że zawsze będą stanowiły koszty uzyskania przychodów. Do celów podatkowych będą kosztami uzyskania przychodów tylko wtedy, jeżeli zostaną wpłacone na rachunek funduszu.
Wynika to bezpośrednio z ustaw: z 15 lutego 1992 r. (DzU z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) o podatku dochodowym od osób prawnych oraz z 26 lipca 1991 r. (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) o podatku od osób fizycznych, które ustalają, że odpis na ZFŚS będzie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeśli będą spełnione równocześnie dwa warunki:
• odpisy i zwiększenia dokonano w ciężar kosztów na podstawie ustawy o ZFŚS, w tym przypadku nie chodzi o jakiekolwiek odpisy i w dowolnej wysokości, ale wyłącznie o te, które w myśl ustawy o ZFŚŚ obciążają koszty pracodawcy,
• równowartość tych odpisów i zwiększeń została przekazana na wyodrębniony rachunek bankowy funduszu.
Należy zauważyć, że w wymienionych ustawach nie ma informacji o terminach wpłat pokrywających się z terminami wymienionymi w ustawie o funduszu socjalnym, a warunkującymi możliwość zaliczenia w koszty uzyskania przychodu. Niedokonanie wpłat odpisów, jak też zwiększeń w terminie wymaganym przez ustawę o funduszu nie powoduje utraty prawa do zaliczenia odpisu do kosztów uzyskania przychodów. Odpis taki będzie zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, ale dopiero z chwilą faktycznego przekazania środków na konto bankowe funduszu, np. 30 listopada danego roku.
W stosunku do wydatkowania środków socjalnych, jak też ich zwiększenia będą miały zastosowanie inne przepisy podatkowe niż te, które pozwalają na zaliczenie w koszty uzyskania przychodów odpisów i zwiększeń.
Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 14 ust. 3 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów nie zalicza się przychodów, które w rozumieniu przepisów o funduszu socjalnym zwiększają ten fundusz.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00