comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-06-27
WYPADKI PRZY PRACY
Mimo że przepisy wypadkowe obowiązują już dość długo, w praktyce nadal pojawiają się problemy z zakwalifikowaniem zdarzenia jako wypadek przy pracy. Dlatego w najbliższych numerach omówimy najistotniejsze zagadnienia związane z wypadkami przy pracy i postępowaniem powypadkowym (uwzględniając najnowsze zmiany w tym zakresie).
Jan Pióro
Za wypadek przy pracy uważa się zdarzenie nagłe wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą: podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych; podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia; w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy (art. 3 ust. 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych - DzU nr 199, poz. 1673 ze zm., zwanej dalej: ustawą wypadkową).
W rozumieniu ustawy wypadkowej urazem jest uszkodzenie tkanek ciała lub narządów człowieka wskutek działania czynnika zewnętrznego. Dokonując kwalifikacji zdarzenia jako wypadek przy pracy nie ma znaczenia data, w której poszkodowany zgłosił się do lekarza oraz symbol choroby umieszczony na zwolnieniu lekarskim (por. wyrok z 13 maja 1997 r., II UKN 115/97, OSNAP/1998/5/159).
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka