comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-01-08
Jak obniżyć finansowe obciążenia pracodawcy. Obniżanie podatkowych kosztów zatrudnienia pracownika
Joanna Nowicka
Paweł Ziółkowski
Barbara Zabieglińska
Podatkowe obciążenia wynagrodzeń pracowniczych są dość znaczne - mogą one wynieść do 40% wynagrodzenia. Powoduje to - wraz ze składkami ZUS - że pracownik w najlepszym razie otrzymuje około połowy tego, co jego pracodawca musi wydać, a przy dużych dochodach odsetek ten jest dużo mniejszy.
Ze względu na powyższe obie strony stosunku pracy są częstokroć zainteresowane obniżaniem należności podatkowych związanych z wypłatą wynagrodzenia.
Możemy tego dokonać przez:
• zwiększenie kosztów uzyskania przychodów - niestety w większości przypadków zmiany w tym zakresie powodują jedynie śladowe korzyści, a w większości przypadków są po prostu niemożliwe do przeprowadzenia,
• umiejętne korzystanie ze zwolnień przedmiotowych.
Ustalanie pracowniczych kosztów uzyskania przychodów
W przypadku stosunku pracy ustawodawca zrezygnował z ogólnej zasady mówiącej, iż kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w katalogu wyłączeń. Obowiązują w tym przypadku koszty zryczałtowane określone kwotowo (patrz art. 22 ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).
Koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, w przypadku gdy:
• podatnik uzyskuje przychody od jednego zakładu pracy - wynoszą 102,25 zł miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1227 zł,
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka