comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-11-27
Co można sfinansować z funduszu socjalnego
Pracodawca może ze środków funduszu dofinansować m.in. wczasy pracownika, zajęcia sportowo-rekreacyjne. Wysokość dofinansowania zależy jednak od sytuacji materialnej pracownika.
Katarzyna Borkowska
Fundusz świadczeń socjalnych jest przeznaczony na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z funduszu oraz na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych (art. 1 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych - DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm., zwanej dalej ustawą). W praktyce wiele problemów sprawiają kwestie związane z wydatkowaniem środków tego funduszu. Niezbędnym warunkiem prawidłowego działania funduszu jest dokładne poznanie sytuacji życiowej i materialnej wszystkich osób uprawnionych do korzystania z pomocy socjalnej oraz opracowanie jasnych reguł ubiegania się o świadczenia z funduszu.
Komisja socjalna
Prawo do podejmowania decyzji o podziale funduszu ma jedynie pracodawca, związki zawodowe lub przedstawiciel załogi, gdy u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa. W praktyce najczęściej w skład komisji socjalnej wchodzą osoby upoważnione przez pracodawcę do realizacji w jego imieniu zadań wynikających z ustawy o ZFŚS, a także przedstawiciele wszystkich związków zawodowych. Gdy w zakładzie pracy działa komisja, przyjmuje się, że to właśnie ona dysponuje środkami funduszu. Komisje socjalne często funkcjonują także tam, gdzie nie działają związki zawodowe. Wpływa to pozytywnie na kulturę organizacyjną firmy. Pracownicy mają świadomość, że biorą udział w zarządzaniu firmą, a o przyznawaniu świadczeń nie decyduje tylko pracodawca.
Pozostało 83% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka