Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-01

Prawo do renty rodzinnej

Renta rodzinna jest jednym ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego, które przysługuje określonym osobom w związku ze śmiercią członka rodziny. Kwestie przyznawania renty rodzinnej rozpatrywane są przez sądy w trybie odwoławczym. Wyroki te mają duże znaczenie dla potencjalnych uprawnionych. Wyjaśniają bowiem, w jakich sytuacjach renta taka może być przyznana, gdy z literalnej interpretacji przepisów ustawowych nie byłoby to wprost możliwe.

Aldona Ignatowska
Renta rodzinna jest świadczeniem pieniężnym, które ma dostarczyć środków utrzymania rodzinie zmarłego. Przysługuje tym członkom rodziny, którzy ze względu na wiek, stan zdrowia lub wykonywane funkcje wychowaczo-opiekuńcze nie mają możliwości pozyskiwania środków utrzymania przez własną pracę zarobkową. Świadczenie to rekompensuje utratę środków utrzymania dostarczanych rodzinie przez zmarłego. Celem jego jest także materialne zadośćuczynienie za utratę osoby bliskiej.
Renta rodzinna jest świadczeniem o charakterze substytucyjnym (pochodnym), przysługuje ono bowiem uprawnionym członkom rodziny zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którą pobierał żywiciel rodziny albo do której miałby prawo.
Prawo do renty rodzinnej przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci:
• miała ustalone prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub
• spełniła warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń.
Do oceny, czy zmarła osoba spełniła warunki do wymienionych świadczeń, należy ustalić, czy posiadany przez nią w chwili śmierci wiek i straż ubezpieczeniowy uprawniał do emerytury powszechnej lub wcześniejszej, a gdy okaże się, że osoba zmarła nie miała prawa do tego świadczenia, wówczas bada się, czy zgodnie z art. 57 ustawy o emeryturach i rentach z FUS mogła otrzymać rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Do nabycia renty z tytułu niezdolności do pracy jako warunku koniecznego do nabycia prawa do renty rodzinnej po zmarłym wymagane jest:
• stwierdzenie istnienia niezdolności do pracy; w tym przypadku przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy;
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00