comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-06-27
Emerytura po rencie
Rencista ma prawo wystąpić do ZUS z wnioskiem o ustalenie mu prawa do emerytury. W wielu przypadkach przeliczona emerytura jest wyższa niż pobierana renta.
Małgorzata Sienicka
Osoba uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy z chwilą uzyskania wieku emerytalnego może złożyć wniosek o przyznanie emerytury. Osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. oraz osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1968 r., które zostały uznane przez lekarza orzecznika ZUS za całkowicie niezdolne do pracy, mogą to zrobić w wieku niższym niż powszechny wiek emerytalny - kobieta po ukończeniu 55 lat, mężczyzna 60 lat życia.
WAŻNE
Samo ukończenie wieku emerytalnego nie gwarantuje prawa do świadczenia emerytalnego.
Poza wiekiem muszą być spełnione warunki dotyczące wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, wynoszącego co najmniej - dla kobiety 20 lat, dla mężczyzny 25 lat.
• Renta czy emerytura
Rozpatrując wniosek emerytalny ZUS analizuje wszystkie czynniki mające wpływ na wyliczenie obu świadczeń, szczególnie w sytuacji gdy wnioskodawca wnosi o wybranie najkorzystniejszego wariantu. Rencista zgłaszający wniosek o przyznanie emerytury może również ustalić podstawę wymiaru na nowo, według aktualnie obowiązujących zasad, tj. od wynagrodzenia z okresu 10 kolejnych lat wybranych z 20 lat poprzedzających rok zgłoszenia wniosku bądź z 20 wybranych z całego okresu ubezpieczenia. Do ustalenia podstawy wymiaru emerytury dla osoby pobierającej rentę nie jest wymagane udokumentowanie wyższego, niż przyjęty do renty, wskaźnika wysokości podstawy wymiaru, obliczanego przez porównanie wynagrodzenia (przychodu) tej osoby z przeciętnym wynagrodzeniem w tych samych latach kalendarzowych.
Pozostało 86% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu