comment
Porada
Data publikacji: 2018-06-27
Raport z dyżuru telefonicznego
Nowe świadczenia przedemerytalne
Nowa ustawa z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych wprowadziła zmiany w zasadach ich udzielania oraz wypłacania. Inny jest też krąg osób uprawnionych do tych świadczeń.
Na pytania naszych Czytelników dotyczące m.in. kwestii nabycia prawa do świadczeń i ich wysokości odpowiadała pani Małgorzata Siennicka z I Oddziału ZUS w Warszawie.
PYTANIE
Firma rozwiązuje ze mną umowę o pracę z przyczyn dotyczących zakładu pracy 28 lipca 2004 r. Mam 36 lat pracy, 55 lat kończę w sierpniu. Zamierzam zarejestrować się w urzędzie pracy jeszcze w lipcu. Czy uzyskam prawo do świadczenia przedemerytalnego na „starych” zasadach?
ODPOWIADAMY
Osoby, które zarejestrują się w urzędzie pracy do dnia przejęcia przez ZUS przyznawania i wypłaty świadczeń, tj. do 1 sierpnia 2004 r. i spełnią warunki wymagane do nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego, określone w art. 37k i nast. ustawy z 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (DzU z 2003 r. nr 58, poz. 514 ze zm.), będą miały to prawo i wysokość ustaloną na „starych” zasadach. Wymieniona ustawa m.in. przewiduje możliwość uzyskania świadczenia przedemerytalnego, jeżeli do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy (zatrudnienie w tej firmie musiało trwać nie krócej niż 6 miesięcy) mężczyzna ukończył 55 lat życia oraz osiągnął okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 35 lat. Nie będzie Pan mógł skorzystać z dotychczasowych zasad przyznawania świadczeń przedemerytalnych, bowiem na dzień rozwiązania stosunku pracy nie spełni Pan warunku dotyczącego wieku.
Pozostało 85% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu