comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-06-12
URLOPY W NIETYPOWYCH SYSTEMACH CZASU PRACY
Udzielanie urlopów wypoczynkowych „na godziny” powoduje wiele problemów, szczególnie, gdy urlopy te otrzymują osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze czasu pracy, a ponadto rozkład ich czasu pracy charakteryzuje tym, że dni pracy są przeplatane dniami wolnymi. W opracowaniu w praktycznych przykładach wyjaśniamy te wątpliwości.
Marek Rotkiewicz
Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie
Problemy dotyczące udzielania urlopów pojawiają się najczęściej w odniesieniu do mniej typowych systemów czasu pracy (równoważny czas pracy, skrócony tydzień pracy itp.), chociaż i przy udzielaniu urlopów pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy niemało jest kłopotów. Każdorazowe przeliczanie wymiaru czasu pracy w danym okresie, tj. okresie, na który pracownik bierze urlop wypoczynkowy i odliczanie z rocznego wymiaru urlopu w każdym praktycznie przypadku innej liczby godzin, wydaje się na pierwszy rzut oka skomplikowane. Tak jednak nie jest, a poniżej omówiona zasada udzielania urlopu na godziny ma na celu możliwie jak najbardziej sprawiedliwe uregulowanie udzielania urlopu osobom zatrudnionym właśnie w nietypowych systemach czasu pracy.
Ogólne zasady udzielania urlopów
Urlopów udzielamy w dniach, które dla pracownika są dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Chodzi tu oczywiście o rozkład czasu pracy konkretnej osoby. Mogą bowiem wystąpić sytuacje, w których praktycznie każdy z pracowników danego zakładu pracy będzie pracował w innych dniach czy porach dnia. W szczególności dotyczy to sytuacji, w której u pracodawcy zastosowano system równoważnego czasu pracy.
Przykład
W zakładzie pracy zatrudnionych jest 8 osób: 4 z nich pracują od poniedziałku do czwartku po 10 godzin na dobę, 1 pracuje w poniedziałki, środy, piątki i soboty (także po 10 godzin), 2 od poniedziałku do piątku po 8 godzin, a 1 pracuje w systemie weekendowym (praca tylko w piątki, soboty, niedziele i święta).
Jeżeli zatem dana osoba pracuje tylko przez 3 dni w tygodniu, to urlopu udzielamy na te właśnie dni. Przykładowo, gdy osoba taka przychodzi do pracy tylko w poniedziałek, wtorek i środę, urlopu na dwa tygodnie udzielamy tylko na 6 dni (3 dni w pierwszym tygodniu i tyle samo w drugim). Jak będzie jednak poniżej wskazane, nie ma to znaczenia w kontekście pomniejszania przysługującego danej osobie rocznego wymiaru urlopu.
Pozostało 97% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka