Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-05-29

Kiedy wiek emerytalny nie chroni przed zwolnieniem

Uzyskanie przez pracownika prawa do wcześniejszej emerytury może uzasadniać jego wybór do rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeżeli następuje ograniczenie zatrudnienia w wyniku połączenia dwóch stanowisk pracy.

Ryszard Sadlik
Sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach
Stałość zatrudnienia pracowników znajdujących się w wieku przedemerytalnym podlega szczególnej ochronie. Zakres tej ochrony oraz wyjątki od niej były częstym przedmiotem orzecznictwa sądowego, w tym także Sądu Najwyższego. Warto więc zwrócić uwagę na najistotniejsze rozstrzygnięcia mające znaczenie dla funkcjonowania praktyki. Tym bardziej że poglądy sądów ulegały w tym zakresie poważnym zmianom.
Szczególna ochrona pracowników kończy się z osiągnięciem przez nich wieku emerytalnego, co ma także wpływ na możliwość rozwiązania z nimi umowy o pracę za wypowiedzeniem. Kwestia ta również była tematem orzecznictwa sądowego, które zostanie przedstawione w dalszej części niniejszego opracowania.
Ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym
Stosunek pracy osób, które osiągnęły wiek przedemerytalny, korzysta ze szczególnej ochrony prawnej znacznie ograniczającej uprawnienia pracodawcy w zakresie możliwości wypowiedzenia im umów o pracę oraz zmiany ich warunków pracy lub płacy w drodze wypowiedzenia zmienia- jącego.
Zgodnie z art. 39 k.p. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 2 lata do nabycia prawa do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Uregulowanie to ma na celu zagwarantowanie pracownikom w wieku przedemerytalnym stałości zatrudnienia, a w konsekwencji pewności uzyskiwania środków utrzymania w tym okresie życia, gdy ich szanse na zdobycie nowej pracy są bardzo ograniczone.
W praktyce stosowanie szczególnej ochrony stosunku pracy osób w wieku przedemerytalnym wywołuje poważne kontrowersje, dlatego też warto zwrócić uwagę na podstawy stosowania tej ochrony oraz jej zakres, mając na względzie istotne rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00