comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-05-15
NOWY SYSTEM ŚWIADCZEŃ RODZINNYCH
Od 1 maja 2004 r. wprowadzono nowy system świadczeń pieniężnych, którego zadaniem jest pomoc w utrzymaniu, kształceniu i rehabilitacji dzieci wychowywanych w rodzinach posiadających niewielkie dochody.
Renata Górecka
W niniejszym opracowaniu przedstawione zostaną wszystkie rodzaje świadczeń rodzinnych, które przysługują od 1 maja 2004 r., zasady nabywania prawa do tych świadczeń oraz zasady ustalania, przyznawania i wypłaty określone zostały ustawą z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (DzU nr 228, poz. 2255 ze zm.) oraz podmioty realizujące zadania w tym zakresie. Omówione zostaną również dokumenty niezbędne w celu przyznania i wypłaty świadczeń, określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 5 marca 2004 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (DzU nr 45, poz. 433).
Z wnioskami o ustalenie prawa do nowych świadczeń rodzinnych i ich wypłatę uprawnieni występują do właściwego według miejsca zamieszkania urzędu gminy albo do innego podmiotu realizującego zadania w tym zakresie (np. do pracodawcy, ZUS lub KRUS) w zależności od tego, o które ze świadczeń określonych w ustawie się ubiegają.
Rodzaje świadczeń rodzinnych
Ustawa o świadczeniach rodzinnych wprowadza zupełnie nowy system świadczeń wsparcia rodziny znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej, wychowującej dzieci uczęszczające do szkoły, w tym dzieci niepełnosprawne.
W nowym systemie świadczeniami rodzinnymi są:
• zasiłek rodzinny
• dodatki zwiększające zasiłek rodzinny, przysługujące z tytułu:
- urodzenia dziecka,
- opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego,
- samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania,
- samotnego wychowywania dziecka,
- kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego,
- rozpoczęcia roku szkolnego,
- podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania,
• świadczenia opiekuńcze:
Pozostało 97% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
Szkolenie
Książka