Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2004-03-20

RAPORT Z DYŻURU TELEFONICZNEGO

Czas pracy - problem z nowymi przepisami

W lutym redakcja „Serwisu Prawno-Pracowniczego” gościła specjalistę z Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej - Marka Wesołowskiego. Zaproszony ekspert odpowiadał na liczne pytania Czytelników dotyczące problematyki czasu pracy i rozliczania godzin nadliczbowych.

Poniżej przedstawiamy wybór najciekawszych lub najczęściej zadawanych pytań.
Czy godziny nadliczbowe mogą przypadać po okresie nieprzerwanego odpoczynku dobowego? Pracownik pracował 8 godzin w poniedziałek i po 11 godzinach obowiązkowego odpoczynku wezwałam go we wtorek do wykonywania pracy?
Doba pracownicza nie jest dobą astronomiczną. Doba pracownicza może obejmować także fragmenty dwóch dób astronomicznych. Oznacza to, że doba pracownicza może przypadać na dwa dni kalendarzowe (w szczególności przy pracy zmianowej).
Doba w rozumieniu przepisów o czasie pracy to kolejne 24 godziny od momentu podjęcia pracy (art. 128 § 3 pkt 1 k.p.), np. pracownik w danym dniu rozpoczął pracę o godz. 20.00, tym samym jego doba pracownicza trwała do godz. 20.00 następnego dnia. W przypadku pracy 8-godzinnej pracownik świadczył pracę do godz. 4.00. Potem powinien mieć co najmniej 16 godzin czasu wolnego, aby kolejnego świadczenia pracy nie traktować jako pracy w godzinach nadliczbowych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00