comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-07-02
Kiedy na emeryturę, a kiedy na rentę. Renta rodzinna
Renta rodzinna jest świadczeniem o charakterze kompensacyjnym.
Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z FUS renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci:
• miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, lub
• spełniała warunki do nabycia prawa do świadczenia emerytalno-rentowego, albo
• pobierała zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne (także wówczas, gdy śmierć tej osoby nastąpiła w okresie dłuższym niż 18 miesięcy od ustania ubezpieczenia).
Na podstawie obowiązujących przepisów prawo do renty rodzinnej - na ogólnych zasadach - mają również uprawnieni członkowie rodziny funkcjonariusza, który zaginął w czasie służby.
Jednocześnie przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy.
Krąg uprawnionych do renty rodzinnej
Do kręgu podmiotów uprawnionych do renty rodzinnej należą - najogólniej ujmując - dzieci, małżonek zmarłego, jego rodzice, rodzeństwo oraz wnuki.
Pojęcie „dziecko” obejmuje nie tylko dzieci własne, ale także dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione oraz dzieci obce wzięte na wychowanie. Dzieci mają prawo do renty rodzinnej do ukończenia 16 lat, a po osiągnięciu tego wieku - nie dłużej niż do osiągnięcia 25 lat życia pod warunkiem nauki w szkole oraz bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed 16. rokiem życia albo w czasie nauki w szkole przed osiągnięciem 25 lat. W przypadku osiągnięcia przez dziecko wieku 25 lat na ostatnim roku studiów w szkole wyższej prawo do renty przedłuża się do ukończenia tego roku studiów.
Warunkiem koniecznym do nabycia uprawnień w przedmiocie renty rodzinnej przez dziecko, które ukończyło 16 lat, jest nauka w szkole. Przepisy emerytalno-rentowe nie definiują pojęcia „nauka w szkole”. Nie ulega jednak wątpliwości, że obecnie prawo do renty rodzinnej dzieci uczących się nie jest uzależnione od uczęszczania do szkoły, tj. bezpośredniego, codziennego pobierania nauki w szkole. Aktualnie obowiązujące przepisy uwzględniają różnorodność form kształcenia, przewidzianych w naszym systemie szkolnictwa (szkoły stacjonarne, wieczorowe, zaoczne, korespondencyjne, jak też eksternistyczne). Wyrażenie „nauka w szkole” sygnalizuje jedynie, że pobieranie nauki powinno odbywać się zgodnie z obowiązującym planem i regulaminem nauczania. Można więc założyć, iż do renty rodzinnej uprawnia zarówno kształcenie w formach szkolnych, jak i kształcenie w formach pozaszkolnych.
Pozostało 86% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka