Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-01-31

Odszkodowanie przy umowie o zakazie konkurencji

Pracodawcy decydując się na zastosowanie umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia muszą pamiętać o obowiązku wypłacania byłym pracownikom odszkodowań, które mają rekompensować im ograniczenia wynikające z umów o zakazie konkurencji.

RYSZARD SADLIK
sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach
e-mail: autorzy.spp@infor.pl
Umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia mogą dotyczyć pracowników mających dostęp do szczególnie ważnych informacji. Możliwość takiego zabezpieczenia daje Kodeks pracy w art. 1012, w którym przewidziano, że pracodawca może z pracownikiem mającym dostęp do szczególnie istotnych danych, których ujawnienie mogłoby narazić go na straty, zawrzeć umowę o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia.
Zawierając umowę o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia, należy dokładnie określić wysokość odszkodowania należnego pracownikowi. Wysokość tego odszkodowania, nie może być niższa niż 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji (§ 3 art. 101 k.p.). Oznacza to, że jeśli strony postanowiły, że zakaz konkurencji ma trwać np. 3 lata od chwili rozwiązania stosunku pracy, to pracownikowi powinno przysługiwać odszkodowanie w wysokości co najmniej 25% sumy jego wynagrodzeń z okresu 3 ostatnich lat jego pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00