comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-01-03
O TYM SIĘ MÓWI
Nie zdradzaj... tajemnic swojej firmy
Wykorzystanie przez pracownika we własnej działalności gospodarczej informacji, co do których przedsiębiorca (pracodawca) nie podjął niezbędnych działań w celu zachowania ich poufności, należy traktować jako wykorzystanie powszechnej wiedzy, do której przedsiębiorca nie ma żadnych ustawowych uprawnień.
MARCIN NOWAK
e-mail: autorzy.spp@infor.pl
Jednym z podstawowych obowiązków pracowniczych określonych w Kodeksie pracy w art. 100 § 2 pkt 4 jest dbałość o dobro zakładu pracy objawiająca się między innymi przez ochronę mienia pracodawcy oraz zachowanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Jest to uregulowanie o szerokim zakresie przedmiotowym, które strony stosunku pracy mogą różnie interpretować zależnie od potrzeb i aktualnej ich sytuacji.
• Informacje tajne
Do prawidłowej oceny obowiązków pracownika należy określić, co jest informacją, którą pracownik powinien zachować w tajemnicy. Często jest to pojęcie utożsamiane z tajemnicą przedsiębiorstwa. Sama zaś definicja tajemnicy przedsiębiorstwa została uregulowana w art. 11 ust. 4 ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (DzU z 2003 r. nr 153, poz. 1503 ze zm.). Należy więc zauważyć, że nie każda informacja, która pochodzi od pracodawcy, jest uznawana za tajemnicę przedsiębiorstwa. Musi to być informacja z zakresu wskazanego w przepisie.
Pozostało 85% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka