Data publikacji: 06.11.2003
Opodatkowanie samozatrudniających się
Nadmierny fiskalizm związany ze stosunkiem pracy spowodował lawinowy wzrost samozatrudnienia. Warto więc przyjrzeć mu się bliżej, aby dowiedzieć się, czym grozi oraz co daje samozatrudnienie.
PAWEŁ ZIÓŁKOWSKI
e-mail: autorzy.spp@infor.pl
Samozatrudnienie polega na założeniu działalności gospodarczej i prowadzeniu jej na własny rachunek. Z oczywistych względów nie ma ono zatem nic wspólnego z zatrudnieniem - do zatrudnienia z definicji potrzeba dwóch stron - pracownika i pracodawcy, przy czym ta sama osoba nie może występować po obu stronach umowy.
Osoby fizyczne zakładały i prowadziły działalność gospodarczą na długo przed tym, zanim zaczęto używać terminu „samozatrudnienie”. Pojęcie to pojawiło się w momencie, gdy pracownicy nagminnie zaczęli rozwiązywać stosunki pracy, zakładać działalność gospodarczą i dalej świadczyć pracę dla dotychczasowego pracodawcy (po przekształceniu - kontrahenta). Początkowo pojęcie to znajdowało zastosowanie tylko w takich przypadkach. Z czasem zaczęto samozatrudnieniem nazywać każdy przypadek działalności gospodarczej osoby fizycznej, co było jeszcze bardziej niewłaściwe.