Data publikacji: 30.10.2003
Dochodź, zanim będzie za późno
Roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat, począwszy od dnia, od którego roszczenie stało się wymagalne.
ARTUR MALINOWSKI
e-mail: artur.malinowski@infor.pl
Przedawnienie roszczeń w prawie pracy polega na braku możliwości ich dochodzenia po upływie określonego czasu. Artykuł 291 § 1 k.p. podkreśla, iż instytucja przedawnienia uregulowana w dziale czternastym dotyczy wyłącznie roszczeń ze stosunku pracy. Zgodnie z generalną zasadą zawartą w art. 291 § 1 Kodeksu pracy roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.
• Wyjątki od reguły
Niektóre grupy roszczeń ulegają przedawnieniu po upływie roku od dnia, w którym pracodawca dowiedział się o wyrządzeniu przez pracownika szkody, nie później jednak niż po upływie 3 lat od dnia wyrządzenia szkody.
Do tego rodzaju roszczeń zalicza się:
• roszczenie pracodawcy o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracownika wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych,
• roszczenie pracodawcy z art. 61 k.p. o odszkodowanie w razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu dopuszczenia się przez pracodawcę ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych,