Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-10-09

PRACOWNICY DBAJĄ O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO

W interesie pracodawcy leży, aby w zakładzie pracy były przestrzegane warunki bezpieczeństwa i higieny pracy. Nad tym, czy są one przestrzegane, czuwają oprócz pracodawcy również organy zakładowego nadzoru.

Aleksandra Nowak
? Kto ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa w zakładzie pracy?
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy ponosi pracodawca. W szczególności pracodawca powinien przestrzegać przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz wypełniać nakazy, zalecania, decyzje organów nadzorujących. Jak stwierdził Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 12 grudnia 1974 r. (II PR 262/74, OSNCP 1975/7-8/122) obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych i nieszkodliwych dla ich zdrowia warunków pracy obejmuje przestrzeganie nie tylko ogólnie obowiązujących norm w tym zakresie, lecz także indywidualnych przeciwwskazań związanych ze stanem zdrowia lub osobniczymi skłonnościami pracownika.
? Jakie organy pełnią nadzór nad pracodawcą w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy?
Organem powołanym do nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest Państwowa Inspekcja Pracy.
Inspekcja pracy wykonuje swoje zadania tylko w stosunku do pracodawców oraz innych podmiotów, na rzecz których jest świadczona praca przez osoby fizyczne. Inspektorzy pracy oprócz kontroli warunków bezpieczeństwa i higieny pracy w trakcie kontroli sprawdzają, czy w zakładzie pracy są przestrzegane inne przepisy prawa pracy (np. w zakresie czasu pracy, wykorzystania urlopu wypoczynkowego).
Oprócz Państwowej Inspekcji pracy pracodawcy mogą spodziewać się m.in. kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Urzędu Dozoru Technicznego.
? Czy w zakładzie pracy powinny działać jakieś struktury organizacyjne współdziałające z pracodawcą w zakresie zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy?
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00