comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-07-03
Choroba w raportach miesięcznych - przykłady
Zgodnie z art. 92 § 11 Kodeksu pracy za pierwszy dzień każdego okresu niezdolności do pracy trwającej nie dłużej niż 6 dni pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.
Na tle tego przepisu, obowiązującego od 1 stycznia 2003 r., pojawiły się wątpliwości zgłaszane przez płatników składek, dotyczące sposobu wypełniania imiennych raportów miesięcznych.
Wyjaśnienia w tym zakresie przedstawił Departament Obsługi Klienta ZUS w piśmie z 16 maja 2003 r., znak: IK-077/167/2003.
Zgodnie z tym wyjaśnieniem, imienne raporty miesięczne ZUS RSA za danego ubezpieczonego, w których zostały wykazane okresy niezdolności do pracy z powodu choroby (z określonym kodem świadczenia/przerwy), w tym obejmujące także niepłatny pierwszy dzień tej niezdolności, uważa się za poprawne, jeżeli:
• okres ciągłej niezdolności został wykazany w jednym bloku imiennego raportu miesięcznego ZUS RSA,
• okres ciągłej niezdolności został wykazany w więcej niż jednym bloku imiennego raportu miesięcznego ZUS RSA (w tym np. oddzielnie pierwszy dzień niezdolności, niezależnie od tego, czy był w danym miesiącu płatny czy niepłatny, a oddzielnie kolejne okresy wykazane w przedstawionych przez ubezpieczonego zaświadczeniach lekarskich ZUS ZLA).
Ciągły okres niezdolności do pracy
W związku z powyższym, sporządzony dla danego ubezpieczonego imienny raport ZUS RSA, z wypełnionymi dla danego kodu świadczenia/przerwy - kilkoma blokami, dotyczącymi kolejnych następujących po sobie okresów - należy traktować jako poprawny.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu