comment
Porada
Data publikacji: 2003-03-06
JAK POSTĘPOWAĆ W RAZIE WYPADKU PRZY PRACY
Zgodnie z zapowiedzią przedstawiamy Państwu najciekawsze pytania naszych Czytelników dotyczące problematyki wypadków przy pracy.
?Pracuję w przedsiębiorstwie wodno-kanalizacyjnym. 15 lutego br. w trakcie prac nad usuwaniem awarii węzła cieplnego poślizgnąłem się i spadłem do wykopu, łamiąc rękę i żebro. Lekarz uznał to za wypadek przy pracy. Mam zwolnienie od pracy na okres 8 tygodni. Czy przez ten czas będę otrzymywać wynagrodzenie w pełnej wysokości?
Tak, przez okres pierwszych 33 dni, ponieważ niezdolność do pracy wystąpiła w wyniku wypadku. Od 34. dnia niezdolności ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. Nr 199, poz. 1673 ze zm., dalej zwana „ustawą wypadkową”) przewiduje wypłatę na rzecz poszkodowanego pracownika zasiłku chorobowego. Jego kwota wynosi, co do zasady, 100% podstawy wymiaru. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, chyba że wynagrodzenie ulega znacznemu wahaniu ze względu na charakter pracy lub zasady wynagradzania. Wówczas przeciętną oblicza się z 12 miesięcy. Oznacza to, że pracownik będzie przez cały okres niezdolności do pracy otrzymywać sumę równą wypłacanemu wcześniej przeciętnemu wynagrodzeniu.
?W styczniu br., będąc w Szczecinie, w trakcie zbierania materiału do reportażu (pracuję jako dziennikarz w jednej z ogólnopolskich gazet, siedziba redakcji jest w Warszawie) zostałem potrącony przez samochód i znalazłem się w szpitalu. Okazało się, że mam uraz kręgosłupa, co uniemożliwi mi wykonywanie zawodu przed dłuższy czas. Lekarze mówią nawet o konieczności półrocznej rehabilitacji, co może wiązać się z dużymi wydatkami. Czy mogę liczyć na ewentualny zwrot kosztów leczenia?
Jeżeli wspomniany wypadek nastąpił w trakcie wykonywania pracy lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych, podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy - nawet bez polecenia, a także w czasie podróży służbowej w okolicznościach innych niż określone wyżej, to pracownikowi będą należały się świadczenia z tytułu wypadku przy pracy.
Pozostało 95% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka