Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-29

Prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego

Jeśli uprawnieni nie są w stanie wyegzekwować świadczeń alimentacyjnych należnych mocą wyroku sądowego, mogą ubiegać się o przyznanie świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Artur Malinowski
Wyrok sądu zasądzający świadczenia alimentacyjne jest zaopatrzony w klauzulę natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że od razu po jego uprawomocnieniu można go przekazać komornikowi z wnioskiem o ściganie osoby nie płacącej określonej przez sąd kwoty.
Jeśli jednak okaże się, że egzekucja alimentów jest nieskuteczna (zdaniem komornika nie ma z czego ani od kogo dochodzić należności), a dodatkowo z okoliczności sprawy wynika, że w ciągu następnych 3 miesięcy nie ma szans na wydobycie zaległości, komornik ma obowiązek zawiadomić o tym uprawnionego. Takie zawiadomienie powinno również zawierać informację o możliwości skorzystania z pomocy funduszu alimentacyjnego.
Zgodnie z ustawą z 18 lipca 1974 r. o funduszu alimentacyjnym (Dz.U. z 1991 r. Nr 45, poz. 200 ze zm.) środki z funduszu są przeznaczone na wspieranie osób nie otrzymujących należnych im alimentów.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00