Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2003-01-23

Postępowanie przed zakładową komisją pojednawczą

Pracownik, który nie chce od razu występować z roszczeniami do sądu pracy może spróbować polubownie rozstrzygnąć spór. Temu właśnie służą komisje pojednawcze działające w zakładach pracy.

Katarzyna Konieczna
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownik może dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej lub przed komisją pojednawczą, przy czym ustawodawca w artykule 242 § 2 daje pierwszeństwo polubownemu załatwieniu sporu w drodze postępowania pojednawczego, do czego zobowiązany jest także pracodawca.
Komisja pojednawcza jest społecznym organem ochrony prawnej, nie jest natomiast organem wymiaru sprawiedliwości, zatem nie posiada ustawowych uprawnień do rozstrzygania sporów i jej działalność nie może przekształcić się w stanowcze rozstrzygnięcie sporów. Komisja pojednawcza może prowadzić postępowanie we wszystkich sprawach o roszczenia pracowników ze stosunku pracy.
Do właściwości komisji pojednawczej należą przede wszystkim sprawy o urlop, dotyczące czasu pracy, o wynagrodzenie za pracę, na tle wypadków przy pracy i chorób zawodowych, dotyczące szczególnych uprawnień przysługujących kobietom i młodocianym, o ustalenie uprawnień wynikających ze stosunku pracy (np.: dodatku za wysługę lat, związane z bezpieczeństwem i higieną pracy), o roszczenia odszkodowawcze, związane z wypowiedzeniem, rozwiązaniem i wygaśnięciem umowy o pracę lub nawiązaniem umowy o pracę o odszkodowanie w związku z niewydaniem lub wydaniem niewłaściwego świadectwa pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00