comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-12-05
ROZLICZANIE PODATKU DOCHODOWEGO OD PRACOWNIKÓW
Obowiązki dotyczące rozliczania podatku dochodowego z tytułu wynagrodzenia za pracę, co do zasady, spoczywają na pracodawcy. Po stronie pracownika istnieją jednak pewne uprawnienia, np. co do wysokości należnego podatku oraz opłacanych zaliczek na podatek dochodowy.
Celem opracowania będzie przedstawienie najważniejszych uprawnień i obowiązków, jakie stoją przed pracodawcą i pracownikiem z tytułu prawidłowego obliczenia podatku, zaliczek na podatek, kosztów uzyskania przychodów oraz kwoty wolnej od opodatkowania, jaka przysługuje każdemu podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych, w nowym roku podatkowym 2003.
PRZYCHODY ZE STOSUNKU PRACY I PRZYCHODY POKREWNE
Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w rozdziale 2 definiuje wszystkie źródła przychodów na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 powołanej ustawy źródłami przychodów są m.in.: stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, a także emerytura lub renta.
PRZYCHODY PRACOWNICZE
Jednym ze źródeł przychodów jest stosunek pracy. Zgodnie z art. 12 ustawy za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń.
Przepis ten wymienia szczegółowo następujące rodzaje wspomnianych wyżej wypłat pieniężnych, przy czym nie jest to katalog zamknięty:
• wynagrodzenia zasadnicze,
• wynagrodzenia za godziny nadliczbowe,
• dodatki i nagrody,
• ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop,
• wszelkie inne kwoty, niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona,
• świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, a także wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Pozostało 98% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka