Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-08-15

Przerwy i czas wolny od pracy

Kodeks pracy przewiduje obowiązek wprowadzenia przerwy w pracy, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin. W artykule autor przedstawił zagadnienia przerw w pracy oraz sposoby ustalania dni wolnych w zamian za pracę w święta.

Wojciech Sobótka
Czy pracownicy, których dobowy wymiar czasu pracy ustalony w harmonogramie pracy jest dłuższy niż 8 godzin, mają prawo do dłuższej przerwy niż 15 minut?
W świetle przepisu art. 12910 k.p. brak jest podstaw domagania się od pracodawcy wyznaczania dodatkowej przerwy w przypadku wydłużenia nawet do 12 godzin dobowego wymiaru czasu pracy.
Czy pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy przysługuje 15-minutowa przerwa w pracy wliczana do czasu pracy?
Prawo pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy do 15-minutowej przerwy w pracy wliczanej do czasu pracy jest uzależnione nie od wymiaru zatrudnienia, lecz od ustalonego dla tego pracownika rozkładu czasu pracy, konkretnie dobowego wymiaru czasu pracy. Przerwa 15-minutowa przysługuje tylko w tych dniach pracy, w których dobowy wymiar czasu pracownika wynosi co najmniej 6 godzin.
Wprowadzony zakaz palenia tytoniu na stanowiskach pracy we wszystkich pomieszczeniach pracy w zakładzie z wyłączeniem wydzielonych pomieszczeń palarni tytoniu powoduje, że niektórzy pracownicy kilkakrotnie w ciągu dniówki roboczej przebywają w pomieszczeniu palarni łącznie więcej niż 15 minut. Czy można uznać, że jest to sposób wykorzystania przysługującej im 15-minutowej przerwy w pracy wliczanej do czasu pracy?
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00