comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-06-29
Ukąszenie kleszcza wypadkiem przy pracy
Wypadkiem przy pracy jest zdarzenie nagłe wywołane przyczyną zewnętrzną, pozostające w związku z pracą.
Ewa Balcerzak
Biuro Orzecznictwa SN
Ukąszenie przez kleszcza powodujące zachorowanie na boreliozę może być traktowane jako nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które wiąże się z pracą i może być kwalifikowane jako wypadek przy pracy (art. 6 ust.1 ustawy z 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych - Dz.U. z 1983 r. Nr 30, poz. 144 ze zm.).
Powódka Z.S. wniosła pozew przeciwko Szkole Podstawowej w M. o zapłatę odszkodowania. Pozwana strona wniosła zaś o oddalenie powództwa.
Ustalenia sądów I i II instancji
Wyrokiem z 30 czerwca 1998 r. Sąd Rejonowy - Sąd Pracy w B. zasądził od pozwanej Szkoły Podstawowej w M. na rzecz powódki Z.S. kwotę 7102,50 zł tytułem jednorazowego odszkodowania w związku z 25% uszczerbkiem na zdrowiu spowodowanym chorobą zawodową. Na skutek apelacji wniesionej przez stronę pozwaną Sąd Wojewódzki - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w B. uchylił ten wyrok w części przewyższającej kwotę 1420,50 zł i w tym zakresie przekazał sądowi I instancji do ponownego rozpoznania, przyjmując, że stwierdzona u powódki borelioza jest następstwem ukąszenia jej przez kleszcza (które spowodowało 5% uszczerbek na zdrowiu) podczas wycieczki szkolnej w maju 1996 r. Natomiast brak jest dowodów do przyjęcia istnienia związku przyczynowego między odkleszczowym zapaleniem mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych u powódki a wykonywaną przez nią pracą w charakterze nauczycielki. Chorobę tę wywołało następne ukąszenie przez kleszcza w okresie wakacyjnym, kiedy powódka nie wykonywała swoich obowiązków.
Pozostało 80% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu