comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-05-23
UMOWA ZLECENIA
ZATRUDNIENIE PRACOWNIKA - OBOWIĄZKI PRACODAWCY
Przedmiotem umowy zlecenia zgodnie z przepisami art. 734 § 1 k.c. jest dokonanie określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Ponadto art. 750 k.c. o zleceniu należy stosować odpowiednio do umów, w których przedmiotem świadczenia pracy jest nie tylko czynność prawna, ale także szeroko pojęte wykonywanie usług. Przedmiotem zawartej umowy może być zatem zastępstwo procesowe przez adwokata lub radcę prawnego, akwizycja, prowadzenie księgowości, przewodnictwo turystyczne itp.
Umowa zlecenia, której przedmiotem jest wykonywanie osobiście pracy w miejscu wskazanym przez zlecającego i na jego rzecz, jest umową o świadczenie pracy. Jest więc zbliżona w treści do umowy o pracę, gdyż - zgodnie z art. 22 § 1 k.p. - przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy, a pracodawca do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem. Z istoty umowy zlecenia wynika jednak większa swoboda co do sposobu wykonywania pracy, np. zlecenie nie stwarza charakterystycznego dla stosunku pracy podporządkowania pracownika. Zlecenie ma na celu wykonanie usługi, a nie świadczenie pracy jako takiej i pozostawanie w gotowości do pracy. Ponadto przy umowie zlecenia, inaczej niż przy umowie o pracę, nie ma żadnych norm czasu pracy ani gwarancji minimum wynagrodzenia. Nie przysługują uprawnienia branżowe, nagrody z zakładowego funduszu nagród, odprawy emerytalne, urlopy wypoczynkowe.
W razie wątpliwości co do charakteru wiążącego strony stosunku prawnego decyduje cel umowy i zgodny zamiar stron.
Umowa zlecenia jest umową starannego działania, co w istotny sposób odróżnia ją od umowy o dzieło będącej umową rezultatu.
Przyjmujący zlecenie nie odpowiada za osiągnięcie pożądanego przez dającego zlecenie rezultatu, natomiast zobowiązany jest do dołożenia należytej staranności, tak aby ten efekt osiągnąć.
Przepis art. 735 § 1 k.c. stanowi, że za wykonanie zlecenia należy się wynagrodzenie, chyba że z umowy lub z okoliczności wynika, iż przyjmujący zlecenie zobowiązał się wykonać je nieodpłatnie. Ustawa dopuszcza nieodpłatne wykonywanie umowy zlecenia, jeśli zostanie to określone w umowie.
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka