Data publikacji: 26.06.2018
Emerytura kolejowa
Kiedy pracownik zatrudniony na kolei może stać się emerytem? Jakie warunki musi spełnić, by nabyć prawa do emerytury kolejowej?
Bożena Bator
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Prawo do emerytury, w tym do emerytury kolejowej, powstaje z dniem spełnienia wszystkich wymaganych warunków do nabycia prawa do tego świadczenia.
Uprawnienia emerytalne dla ubezpieczonych urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. i dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. zostały określone przepisami ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 162, poz. 1118 ze zm.). W przypadku ubezpieczonych urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. przysługuje emerytura po spełnieniu łącznie warunków osiągnięcia wieku emerytalnego wynoszącego co najmniej 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny i legitymowania się okresem składkowym i nieskładkowym wynoszącym co najmniej 20 lat dla kobiety i 25 lat dla mężczyzny.
Ubezpieczeni urodzeni przed 1 stycznia 1949 r. będący pracownikami, którzy nie osiągnęli powszechnie wymaganego wieku emerytalnego, mogą skorzystać z uprawnienia przejścia na emeryturę w wieku niższym niż powszechnie obowiązujący. W tym przypadku emerytura przysługuje dla kobiety po osiągnięciu wieku 55 lat, jeżeli legitymuje się co najmniej 30-letnim okresem składkowym i nieskładkowym albo jeżeli ma co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz została uznana za całkowicie niezdolną do pracy, a dla mężczyzny po osiągnięciu wieku 60 lat, jeżeli ma co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy.