comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-04-04
Składki ZUS a hipoteka
Hipoteka przymusowa służy zabezpieczeniu zaległych składek a także należnych pochodnych, tj. odsetek za zwłokę, kosztów egzekucyjnych, opłat i opłat prolongacyjnych.
Dariusz Szwarc
Od stycznia 1999 r., tj. od daty wejścia w życie szeregu aktów prawnych reformujących system ubezpieczeń społecznych w Polsce, w tym m.in. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, płatnicy składek znaleźli się w nowej rzeczywistości. Od dawna wiadoma jest niechęć płatników do ponoszenia jakichkolwiek danin publicznych na rzecz państwa, w tym, a może przede wszystkim (zważywszy na stopień obciążenia ekonomicznego przedsiębiorcy) opłacania składek ubezpieczeniowych. Ponieważ obowiązek ich opłacania wynika z ustawy i z oczywistych względów, nie podlega on uznaniowości płatnika, dlatego należałoby uświadomić sobie, jakie uprawnienia w stosunku do dłużnika posiada ZUS jako wierzyciel.
Często brak dokładnej znajomości uprawnień wierzyciela wobec dłużnika powoduje, że płatnik nie jest świadomy zagrożeń, jakie niesie za sobą brak wywiązywania się z podstawowych obowiązków nałożonych na nich przepisami prawa, zwłaszcza jeżeli obowiązki te dotyczą zobowiązań o charakterze publicznoprawnym. Warto dokładniej przyjrzeć się podstawowym elementom determinującym przypadki zastosowania przez ZUS najbardziej dolegliwej dla dłużnika, w porównaniu z innymi formami prawnymi, instytucji zabezpieczającej należności ZUS, jaką niewątpliwie jest hipoteka. Tę wiedzę powinien posiadać nie tylko dyrektor przedsiębiorstwa, ale i pozostali pracownicy odpowiedzialni za merytoryczną obsługę działań w zakładzie pracy, np. księgowa lub pracownik kadr.
Pozostało 87% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka