Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2002-01-24

SĄD NAJWYŻSZY O OCHRONIE STOSUNKU PRACY

Niektóre kategorie pracowników są szczególnie narażone na utratę pracy i zarobków. Osoby te zazwyczaj mogą mieć poważne problemy ze znalezieniem źródła utrzymania. Prawo pracy staje wówczas po stronie pracownika, nakładając na pracodawcę wiele obowiązków, które utrudniają lub wykluczają możliwość rozwiązania z taką osobą stosunku pracy.

Ochronie szczególnej podlegają działacze związkowi, kobiety w ciąży, pracownicy, którym brakuje nie więcej niż 2 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, a także pracownicy w czasie urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
Najobszerniej reprezentowane jest orzecznictwo dotyczące ochrony stosunku pracy działaczy związkowych. Jest to działanie zamierzone. Czytelnik ma możliwość poznania całokształtu orzecznictwa w tym zakresie. Przy omawianiu poszczególnych orzeczeń sądy powołują się na niektóre przepisy Kodeksu pracy. Dla przejrzystości opracowania, bez każdorazowego podawania ich brzmienia, przedstawiamy poniżej treść przepisów, które najczęściej powtarzają się.
PODSTAWOWE PRZEPISY OCHRONNE
Nie można czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony.
§ 1. W razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy nie stosuje się przepisów art. 38, 39 i 41 ani przepisów szczególnych dotyczących ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę.
§ 1. W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy - stosownie do żądania pracownika - orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.
§ 2. Sąd pracy może nie uwzględnić żądania pracownika uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy, jeżeli ustali, że uwzględnienie takiego żądania jest niemożliwe lub niecelowe; w takim przypadku sąd pracy orzeka o odszkodowaniu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00