Ubezpieczenia społeczne i zdrowotne emerytów i rencistów
Ubezpieczenia społeczne i zdrowotne emerytów i rencistów
Barbara Snarska
główny secjalista w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich
Podjęcie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę przez osoby mające ustalone prawo do emerytury lub renty skutkuje dla tych osób powstaniem obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.
Niezależnie od faktu posiadania prawa do emerytury lub renty stają się oni, z datą nawiązania stosunku pracy, pracownikami pracodawcy. Obowiązkowo zatem podlegają ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania.
Do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne pracowników stosuje się następujące akty prawne:
m
ustawę z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 ze zm.);m
rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.);m
ustawę z 26 listopada 1998 r. o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczególnych uprawnieniach i zadaniach gmin górniczych (Dz.U. Nr 162, poz. 1112 ze zm.);m
ustawę z 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. Nr 28, poz. 153 ze zm.).Osoby, mające ustalone prawo do emerytury lub renty, objęte ubezpieczeniem społecznym, które są pracownikami, podlegają również obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez pracowników z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.
Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze lub ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Są to przede wszystkim: