Dodatki i świadczenia pieniężne
Dodatki i świadczenia pieniężne
Bożena Bator
Sprawa dodatków i świadczeń pieniężnych przysługujących do emerytur i rent podnoszona jest wielokrotnie przez osoby mające przejść na emeryturę lub rentę, jak również przez osoby, które już nabyły uprawnienia do tych świadczeń. W związku z tym problematyka ta wymaga bliższego przedstawienia.
Osobom uprawnionym do emerytur lub rent obok tych świadczeń przysługują różnego rodzaju dodatki i świadczenia pieniężne. Dodatki i świadczenia pieniężne nie przysługują wszystkim emerytom i rencistom, ale tylko tym spośród nich, którzy spełniają warunki do ich przyznania na podstawie przepisów emerytalno-rentowych i przepisów odrębnych, określających krąg osób uprawnionych, zasady ich przyznania i wypłaty. Dodatki i świadczenia pieniężne przysługują obok emerytury lub renty, a w związku z tym nie wpływają na wysokość ustalenia wysokości indywidualnego świadczenia emerytalno-rentowego, którego wysokość uzależniona jest od okresu aktywności zawodowej i wysokości osiąganych zarobków w tym czasie. Kwoty dodatków i świadczeń pieniężnych podlegają podwyższeniu przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji emerytur i rent od miesiąca przeprowadzenia waloryzacji określonego w ustawie budżetowej na każdy bieżący rok. W 2001 r. dodatki i świadczenia pieniężne uległy podwyższeniu od 1 czerwca.
Obecnie kwoty dodatków i świadczeń pieniężnych przysługujące do emerytur i rent wolne są od podatku dochodowego od osób fizycznych, co zostało uregulowane w przepisach ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).