Data publikacji: 28.06.2018
Spółdzielnie - cz. 1
Spółdzielnie - cz. 1
Spółdzielnie to specyficzna forma prowadzenia działalności gospodarczej, której celem poza osiąganiem efektów ekonomicznych jest również podział wypracowanych środków na potrzeby wspólnego dobra członków spółdzielni. W takiej formie działają m.in. spółdzielnie spożywców i producentów rolnych, inwalidów i inwalidów niewidomych, a także spółdzielnie rękodzieła artystycznego itp.
Spółdzielnie funkcjonują na podstawie przepisów ustawy z 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (Dz.U. z 1995 r. Nr 54, poz. 288 ze zm.).
oznaczenie nazwy z dodatkiem spółdzielnia lub spółdzielczy i podaniem jej siedziby, przedmiot działalności spółdzielni oraz czas jej trwania, jeżeli zostaje założona na czas określony, wysokość wpisowego oraz wysokość i liczbę udziałów, które członek zobowiązany jest zadeklarować, terminy wnoszenia i zwrotu oraz skutki niewniesienia udziału w terminie; jeżeli statut przewiduje wnoszenie więcej niż 1 udziału, może określać ich górną granicę, prawa i obowiązki członków, zasady dotyczące przyjmowania i wypowiadania członkostwa, wykreślania i wykluczania członków oraz zwoływania i obradowania walnych zgromadzeń, trybu wyboru i odwoływania członków organów spółdzielczych.