Artykuł
Godziny nadliczbowe - uregulowania kodeksowe
WYKŁAD XI
Godziny nadliczbowe uregulowania kodeksowe
Praca w godzinach nadliczbowych może być zlecana pracownikom w ściśle określonych przez Kodeks pracy przypadkach. Naruszenie przez pracodawcę zasad kodeksowych dotyczących zatrudniania pracowników w godzinach nadliczbowych może skutkować nałożeniem na niego kary grzywny.
Zgodnie z art. 133 k.p. praca wykonywana ponad ustalone zgodnie z przepisami Kodeksu pracy normy czasu pracy jest pracą w godzinach nadliczbowych.
Kodeks pracy ustala podstawową normę czasu pracy nie przekraczającą 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin (w 2001 r. 42 godziny, a w 2002 r. 41 godzin) w 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 3 miesięcy (art. 129 § 1 k.p.).
W pewnych okolicznościach przepisy kodeksu przewidują wydłużenie czasu pracy poza normę, o której mowa wyżej. W sytuacjach tych mimo że pracownik wykonuje pracę przekraczającą ogólne normy czasu pracy w przeliczeniu na wymiar dobowy jego praca nie będzie pracą w godzinach nadliczbowych.
Dotyczy to następujących norm czasu pracy:
4
12 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin (odpowiednio 42 godziny i 41godzin) na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym,-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right