Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-26

Pracownicze programy emerytalne

PRACOWNICZE PROGRAMY EMERYTALNE

Pracownicze programy emerytalne pojawiły się w polskim systemie ubezpieczeń społecznych 1 stycznia 1999 r. wraz z kompleksową reformą systemu. Tworzą one tzw. III filar ubezpieczeń. W założeniu ustawodawcy PPE mają być dodatkową możliwością oszczędzania na przyszłą emeryturę. Eksperci twierdzą, że środki, które w przyszłości będziemy otrzymywać z otwartych funduszy emerytalnych (II filar), nie spełnią naszych oczekiwań finansowych. Jednym z remediów na taką sytuację mają być właśnie PPE, które dostarczą swoim uczestnikom dodatkowych środków na emeryturę.

Nowy system ubezpieczeń tworzą następujące akty prawne:

4

ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 ze zm.),

4

ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 162, poz. 1118 ze zm.),

4

ustawa z 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz.U. Nr 139, poz. 934 ze zm.),

4

ustawa z 22 sierpnia 1997 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz.U. Nr 139, poz. 932 ze zm.).

Na podstawie tych przepisów obowiązujący system ubezpieczeń społecznych można podzielić według następujących zasad:

infoRgrafika

Ochronę interesów ubezpieczonych oszczędzających w III filarze gwarantuje nadzór ze strony państwa realizowany przez Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi (UNFE). Jak czytamy w raporcie UNFE zatytułowanym „Bezpieczeństwo dzięki zapobiegliwości. Analiza pracowniczych programów emerytalnych”, „podstawowym celem działań edukacyjno-informacyjnych urzędu jest wyeliminowanie braku lub niedostatecznego poziomu informacji jako czynnika mogącego hamować rozwój III-filarowych pracowniczych ubezpieczeń emerytalnych. Założenia działań edukacyjno-informacyjnych na rzecz III filara zostały wyznaczone w „Programie upowszechniania PPE”, który został udostępniony opinii publicznej podczas konferencji prasowej inicjującej kampanię promocyjną III filara 17 kwietnia 2000 r. Program upowszechniania PPE zakłada dotarcie z odpowiednią informacją zarówno do pracodawców, a więc podmiotów inicjujących tworzenie PPE, jak i do pracowników, a w szczególności pracowniczych organizacji związkowych będących ustawowo wskazanymi partnerami pracodawców w negocjowaniu zakładowych umów emerytalnych”.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00