Artykuł
Obliczanie emerytury z uwzględnieniem okresów pracy w gospodarstwie rolnym - cz. 2
Obliczanie emerytury z uwzględnieniem okresów pracy w gospodarstwie rolnym (cz. II)
W dzisiejszym odcinku przedstawimy Państwu sposób obliczania emerytury w sytuacji, gdy okresami pracy w gospodarstwie rolnym uzupełniony został okres uprawniający do przyznania emerytury.
Przykład poniższy nie wyczerpuje jeszcze zagadnienia związanego z obliczaniem emerytury. Do przedstawienia pozostaje temat obliczania emerytury w sytuacji, gdy osoba ma ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. To zagadnienie zostanie omówione w późniejszym terminie, po omówieniu sposobu obliczania renty z tytułu niezdolności do pracy, ponieważ dopiero znajomość tego materiału w uzupełnieniu ze sposobem obliczania emerytury po rencie pozwoli na dokonanie wyboru, czy pozostać przy rencie, czy wybrać emeryturę.
Przykład
Pani Małgorzata Woźniak wystąpiła 15 marca 2001 r. do organu rentowego z wnioskiem o emeryturę. Jest osobą urodzoną 5 września 1945 r. Pani Małgorzata do wniosku o emeryturę złożyła zeznania świadków potwierdzające jej okres pracy w gospodarstwie rolnym od 5 września 1961 r. do 14 listopada 1965 r. Dodatkowo dołączyła zaświadczenie o zameldowaniu w tym okresie na terenie, gdzie znajdowało się gospodarstwo rolne rodziców, jej własne oświadczenie o okresie pracy w gospodarstwie rolnym rodziców oraz zaświadczenie z urzędu gminy potwierdzające istnienie gospodarstwa rolnego rodziców w tamtym okresie. 15 listopada 1965 r. pani Małgorzata urodziła córkę Joannę. Po porodzie nie podjęła pracy, gdyż zajmowała się wychowywaniem dziecka. Od 1 lipca 1972 r. do 30 czerwca 1978 r. nie pracowała z powodu sprawowania opieki nad chorym ojcem. Na potwierdzenie tego okresu złożyła własne oświadczenie o okresie sprawowania opieki, wskazując jednocześnie w tym oświadczeniu numer akt ojca, w których znajduje się orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia zaliczające ojca do I grupy inwalidów na trwałe.
-
keyboard_arrow_right