Artykuł
Emerytury dla urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. - cz. 2
Emerytury dla urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. (cz. II)
Bożena Bator
W poprzedniej części zostały przedstawione możliwości przejścia na emeryturę na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Ta część poświęcona jest przepisom szczególnym, na podstawie których mogą przejść na wcześniejszą emeryturę tylko niektóre grupy ubezpieczonych.
Zgodnie z art. 30 ustawy o emeryturach i rentach z FUS odrębne przepisy określają zasady wcześniejszego przechodzenia na emeryturę osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r., będących:
4
inwalidami wojennymi i wojskowymi oraz kombatantami,4
pracownikami urzędów państwowych,4
pracownikami samorządowymi,4
żołnierzami zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianymi w kopalniach węgla, kamieniołomach i zakładach wydobywania rud uranu,4
nauczycielami akademickimi.Inwalidzi wojenni
Na podstawie art. 21 ustawy z 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz.U. z 1983 r. Nr 13, poz. 68 ze zm.) inwalida wojenny urodzony przed 1 stycznia 1949 r., który ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy, tj. 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, może na swój wniosek przejść na emeryturę po osiągnięciu wieku 50 lat przez kobietę i 55 lat przez mężczyznę, jeżeli został zaliczony jako inwalida całkowicie niezdolny do pracy oraz niezdolny do samodzielnej egzystencji lub jako inwalida całkowicie niezdolny do pracy dawna I i II grupa inwalidzka. Po osiągnięciu wieku 55 lat przez kobietę i 60 lat przez mężczyznę może przejść na emeryturę na swój wniosek inwalida wojenny częściowo niezdolny do pracy dawna III grupa inwalidzka.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right