Artykuł
Zagraniczna podróż służbowa - cz. 2
Zagraniczna podróż służbowa
(cz. II)Paweł Łuszkiewicz
Oprócz diet, które przeznaczone są na pokrycie kosztów wyżywienia i drobnych wydatków, pracodawca finansuje także wiele innych wydatków związanych z podróżą służbową pracownika za granicę.
Do innych poza dietami świadczeń należnych pracownikowi z tytułu podróży służbowej należą następujące koszty:
4
przejazdów,4
dojazdów,4
usług bagażowych,4
noclegów,4
leczenia za granicą,4
innych wydatków określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.Zwrot kosztów przejazdu obejmuje cenę biletu określonego środka transportu wraz z opłatami dodatkowymi (miejscówka, kuszetka, wagon sypialny itp.) i ewentualnymi ulgami przysługującymi pracownikowi na dany środek transportu. Uwzględnienie zniżki następuje bez względu na to, z jakiego tytułu ulga przysługuje. Środek transportu właściwy do odbycia podróży służbowej określa pracodawca. Zwrot kosztów przejazdu nie następuje, jeśli przejazd jest zapewniony przez stronę zagraniczną.
Zwrot faktycznie poniesionych kosztów przejazdów nie należy się, jeżeli pracownik odbywa zagraniczną podróż służbową własnym samochodem. Zgodnie z § 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 3 lipca 1998 r. w sprawie zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz.U. Nr 89, poz. 568 ze zm.) pracownikowi z tytułu odbywania zagranicznej podróży służbowej samochodem stanowiącym jego własność przysługuje zwrot kosztów według stawek za 1 km przebiegu. Stawki określa pracodawca na podstawie przepisów w sprawie warunków ustalania i zasad zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów nie będących własnością pracodawcy. Obliczenia dokonuje się mnożąc liczbę faktycznie przejechanych w zagranicznej podróży służbowej kilometrów przez obowiązującą stawkę za 1 km.