Data publikacji: 11.10.2005
Sposoby obniżenia podatku giełdowego za 2005 r.
Rozliczenie dochodów giełdowych: W publikacji przedstawiamy sposoby obniżenia podatku giełdowego za 2005 r., na które pozwala polskie prawo. Opisane rozwiązania pozwalają z reguły na odsunięcie w czasie płacenia tego podatku (nawet o kilka lat) albo przerzucenie go na inny podmiot. Niektóre z opisanych w artykule rodzajów transakcji mogą być odbierane przez fiskusa jako próba obejścia prawa. W związku z tym, podejmując takie działania, należy brać pod uwagę związane z tym ryzyko.
Warto, żeby wszystkie osoby zainteresowane rynkiem kapitałowym zwróciły uwagę, że w październiku 2005 r. straci moc ustawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi. Jej miejsce zajmą trzy nowe ustawy (ustawa o nadzorze nad rynkiem kapitałowym, ustawa o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, ustawa o obrocie instrumentami finansowymi - wszystkie zostały uchwalone 29 lipca 2005 r.).
Ustawa o obrocie instrumentami finansowymi zmieniła też przepisy ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych, m.in. w zakresie rozliczania dochodów z giełdy. Definicja papierów wartościowych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie od 24 października 2005 r. oparta na art. 3 pkt 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Zgodnie z tą definicją do papierów wartościowych zostaną zaliczone finansowe kontrakty terminowe oraz inne równoważne instrumenty finansowe rozliczane pieniężnie, umowy forward dotyczące stóp procentowych, swapy akcyjne, swapy na stopy procentowe, swapy walutowe, opcje kupna lub sprzedaży instrumentów finansowych, opcje na stopy procentowe, opcje walutowe, opcje na takie opcje, oraz inne równoważne instrumenty finansowe rozliczane pieniężnie.
Zmienione zostaną także m.in. art. 23 ust. 1 pkt 38 updof oraz bliźniaczy art. 16 ust. 1 pkt 8 updop. Przepisy te będą stanowić, że kosztem uzyskania przychodów nie są wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych. Taka sama reguła obejmie wydatki na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych. Wydatki takie będą jednak, podobnie jak dziś, kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych (albo umorzenia jednostek uczestnictwa), tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych.