Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-10-11

Podatek giełdowy - korzyści z urzędowych interpretacji przepisów

Podatek giełdowy: W opracowaniu przedstawiono opis korzyści, jakie przyniesie posiadanie interpretacji przepisów podatkowych potrzebnych do rozliczenia dochodów z giełdy za 2005 r. oraz wzór zapytania w tej kwestii. Warto je złożyć już teraz z uwagi na czas rozpatrywania zapytania przez aparat skarbowy, który sięga 3-4 miesięcy.
Interpretacje podatkowe są coraz popularniejsze - przedstawiciele fiskusa mają od dłuższego czasu obowiązek udzielania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Z tej możliwości korzysta coraz więcej osób (w pierwszym półroczu 2005 r. złożono 40 000 zapytań). Duża liczba pytań o interpretacje przepisów, jakie otrzymują urzędy skarbowe, dotyczy sposobów rozliczania podatku giełdowego.
Interpretację przepisów wydają (stosownie do rodzaju podatku, którego dotyczy pytanie) m.in. naczelnicy urzędów skarbowych, urzędów celnych, wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast. W przypadku rozliczenia podatku giełdowego wykazywanego w PIT-38 zapytanie należy skierować do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Interpretację można otrzymać na pisemny wniosek zainteresowanego podatnika. O podatek giełdowy i niuanse jego rozliczania pytają też często płatnicy (np. banki i biura maklerskie) oraz inkasenci podatków (ci ostatni dużo rzadziej). Pytający musi otrzymać ocenę prawną swojego stanowiska z przytoczeniem przepisów prawa. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia. Przysługuje na nie zażalenie. Odpowiedź, jaką otrzyma inwestor, będzie potwierdzeniem albo zaprzeczeniem jego stanowiska przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji. W praktyce oznacza to, że organy podatkowe muszą wyjaśnić, dlaczego podatnik ma rację albo się myli, oraz podać prawidłową interpretację przepisów.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00