Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-09-20

Amortyzacja nieruchomości

Odpisy amortyzacyjne: Do nieruchomości zaliczamy zarówno grunty, jak i budynki, budowle czy lokale mieszkalne. W przypadku wykorzystywania tych nieruchomości w działalności gospodarczej wydatki z nimi związane są zaliczane do kosztów w formie odpisów amortyzacyjnych. Mimo że amortyzacji nie podlegają grunty, to wydatki związane z nabyciem gruntu również mają wpływ na wysokość kosztów.
Definicja nieruchomości znajduje się w przepisach Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nią do nieruchomości zaliczane są grunty, jak również budynki trwale związane z gruntem lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności (art. 46 § 1).
Definicja budynku zawarta jest w art. 3 pkt 2 ustawy z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane. Według tej definicji budynek to obiekt budowlany trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadający fundamenty i dach.
Natomiast definicja lokalu zawarta jest w art. 2 ust. 2 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Według tej definicji lokalem jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych.
Nie określono natomiast pojęcia „lokal użytkowy”, rozumiany jako lokal niemieszkalny. Przyjmuje się, że lokal użytkowy odpowiada występującemu w przepisach pojęciu „lokal o innym przeznaczeniu”, przeciwstawnym do pojęcia „lokal mieszkalny”. Lokale niemieszkalne zawierają się w rodzaju 121 Klasyfikacji Środków Trwałych, który obejmuje wydzielone trwałymi ścianami w obrębie budynku izby lub zespoły izb nieprzeznaczone na stały pobyt ludzi, np. pomieszczenia biurowe.
Zgodnie z objaśnieniami do Klasyfikacji budowlą jest każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury. Do budowli zalicza się m.in.: lotniska, drogi, linie kolejowe, tunele, mosty, wiadukty, przepusty techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, wolno stojące instalacje przemysłowe, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00