Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-05-17

Leasing samochodu w firmie

Samochód w firmie: Skutki podatkowe umowy leasingu samochodu zależą od tego, czy leasing ten spełnia kryteria leasingu operacyjnego, czy też kapitałowego. Jednym z głównych kryteriów rozróżnienia tych dwóch rodzajów leasingu jest to, kto dokonuje odpisów amortyzacyjnych: finansujący czy korzystający.
Według przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych przez umowę leasingu samochodu rozumie się umowę uregulowaną w Kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana „finansującym”, oddaje samochód do odpłatnego używania, na warunkach określonych w ustawie, drugiej stronie, zwanej „korzystającym” (art. 17a pkt 1 updop).
Skutki podatkowe umowy leasingu samochodu zależą od tego, czy leasing ten spełnia kryteria uznania go za operacyjny, czy też za kapitałowy. Jednym z głównych kryteriów rozróżnienia tych dwóch rodzajów leasingu jest to, kto dokonuje odpisów amortyzacyjnych: finansujący czy korzystający. Dla uproszczenia w dalszej części artykułu powoływane są przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ale opisane zasady dotyczą również osób fizycznych, korzystających z leasingowanych pojazdów.
Leasing operacyjny
Umowa leasingu operacyjnego została określona w art. 17b ust. 1 updop. Umowa ta, w przypadku gdy przedmiotem leasingu będzie samochód, powinna spełniać następujące warunki:
1) musi być zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji samochodu,
2) suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, powinna odpowiadać co najmniej wartości początkowej samochodu.
Przez normatywny okres amortyzacji rozumie się okres, w którym odpisy amortyzacyjne, wynikające z zastosowania stawek amortyzacyjnych określonych w , zrównają się z wartością początkową (art. 17a pkt 4 lit. a updop). Ponieważ stawka amortyzacji podana w wynosi 20%, normatywny okres amortyzacji to 5 lat (100% : 20%). Umowa leasingu operacyjnego samochodu powinna zatem zostać zawarta na co najmniej 2 lata (5 lat × 40%), a suma opłat określonych w tej umowie powinna odpowiadać co najmniej wartości początkowej samochodu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00