Data publikacji: 29.06.2018
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania zawodu
Obowiązkowe umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej: Kwoty wskazane w rozporządzeniach dotyczących obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej przedstawicieli poszczególnych zawodów są minimalnymi sumami gwarancyjnymi, co oznacza, że w umowie z zakładem ubezpieczeń mogą zostać określone na wyższym poziomie. Takie zwiększenie sumy gwarancyjnej zmniejszy ryzyko wystąpienia konieczności pokrycia szkody spowodowanej przez ubezpieczonego, która przewyższałaby kwotę ubezpieczenia.
Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania określonej działalności chroni majątek ubezpieczonego przed pomniejszeniem go na skutek roszczeń poszkodowanego. Pozwala także osobie poszkodowanej w wyniku działania lub zaniechania ubezpieczonego uzyskać pełną rekompensatę szkody.
Osoby wykonujące niektóre zawody są zobowiązane do zawierania obowiązkowych umów odpowiedzialności cywilnej związanej z wykonywanym zawodem. Obowiązek ten nakłada ustawa z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz szczegółowe przepisy dotyczące danych zawodów, które regulują indywidualne kwestie odnoszące się do umów ubezpieczeniowych zawieranych przez przedstawicieli konkretnych profesji. Dotyczy to w większości przypadków tzw. zawodów zaufania społecznego (np. adwokaci, notariusze).
W ramach dobrowolnej polisy ubezpieczyciel udziela ochrony ubezpieczeniowej, gdy w związku z określoną w umowie ubezpieczenia działalnością ubezpieczający w następstwie czynu niedozwolonego będzie zobowiązany do naprawienia szkody wyrządzonej osobie trzeciej. Ubezpieczeniem można objąć również odpowiedzialność kontraktową, czyli za szkodę spowodowaną niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem zobowiązania.